IRC Shell Nedir

IRC Shell Nedir

Basitçe, bir shell hesabı aldığınızda sürekli ve yüksek hızda (T1,T3,Kablo vs.) internete bağlı bir bilgisayarınız olacak diyebiliriz. Ancak sheller sadece bunun için kullanılmaz, en azından sadece bu özelliklerinden dolayı bir shell almak gerekmez.

IRC için düşünüldüğünde bir irc sunucusu kurmak, eggdrop kurmak yada bir bouncer kurmak için sheller ideal olabilir.

Bunun yanında shell hesabınızın olduğu bilgisayarlar donanım ve yazılım olarak üst seviye bilgisayarlardır.

Asıl önemli olan bu ekstra özelliklerinden faydalanabilmektir.

Örneğin bir web siteniz var diyelim ve sitenizi bir hosttan diğer bir hosta geçireceksiniz. Bir kaç ftp komutuyla yaklaşık 10MB’lık bir siteyi en fazla bir kaç dakika içinde yeni hostunuza gönderebilirsiniz. Kendi bilgisayarınıza linux kurmak yerine linux kurulu bir shell alıp neredeyse tüm uygulamaları kullanabilirsiniz.

CGI, PHP, TCL, ASP türü programları rahatlıkla ve ekstra hiç bir kurulum gerekmeden shell hesabınızda çalıştırabilirsiniz.

Shellerde genellikle Unix, Linux ve FreeBSD gibi işletim sistemleri kullanılır.

Bunun yanında WinNT yada Win2000 sunucuları da bulabilme imkanınız var. BP (background process,siz shell hesabınızdan bağlantınızı kestikten sonra çalıştırılmaya devam eden uygulamalara veya programlara verilen ad. eggdrop gibi) çalıştırmanıza izin veren ve bedava olan bir shell bulma olasılığınız yolda giderken beşyüz milyon bulma olasılığınızla aynı.

Siz shelle bağlıyken BP çalıştırmanıza izin veren sheller var ancak siz bağlantınızı kesince çalıştıdığınız uygulamalar ve programlar kapatılıyor.

Dolayısıyla eggdrop veya bouncer kurup çalıştıramıyorsunuz. Çoğu bedava shellde BP çalıştırılmasına izin verilmiyor. Bedava sheller genelde program derleme, script çalışıtırma, yazılan bir programın veya scriptin farklı platformlarda denenmesi için kullanılıyor.

Kısaca shell şu işlere yarayabilir:

Shell hesabınıza FTP ve TELNET ile bağlanabilirsiniz.
Yüksek hızda internete bağlandığı için büyük dosyaları veya acil indirilmesi gereken dosyaları kısa sürede shell hesabınıza indirir daha sonra zaman bulduğunuzda shell hesabından kendi bilgisayarınıza çekebilirsiniz.
Kendi bilgisayarınızda derleyemediğiniz büyük programları shell hesabınıza gönderip burada kısa sürede derleyebilirsiniz.
PHP, CGI gibi dilleri rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. (Hatta çoğu ASP bile destekler)
Kendi IRC sunucunuzu kurabilirsiniz
E-mail gönderip alabilirsiniz
Web sitesi kurabilirsiniz
BNC(bouncer) kurabilirsiniz
Eggdrop kurabilirsiniz.
Ancak hemen belirtelim, bir shell hesabı almadan ve bir eggdrop kurmadan önce mutlaka orta seviye (ileri seviye sizin için daha iyi olur) IRC bilginizin olması gerekir.

Eğer IRC konusunda pek fazla bilginiz yoksa ve linux türü işletim sistemlerine yabancıysanız bu işe kalkışmadan önce biraz daha beklemenizde fayda olacaktır.


Yazar: admin

Görüntüleme: 59 defa

Kategori: IRC Komutları

Yayınlanma Tarihi: 06 Ocak 2023

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50